Analityka w e-commerce: podstawy, które ułatwią pozyskiwanie klientów. Część II

W pierwszej części cyklu dotyczącego analityki e-commerce skupiliśmy się przede wszystkim na narzędziach umożliwiających śledzenie ruchu użytkowników na stronach oraz zbieraniu danych jakościowych. Teraz pójdziemy nieco dalej i przyjrzymy się kolejnym zagadnieniom stanowiącym absolutną podstawę w pozyskiwaniu klientów. Prezentujemy dalsze rozważania o rozwiązaniach e-commerce, dzięki których dowiesz się, jak odczytywać oraz analizować dane mające istotne znaczenie dla rozwoju Twojego biznesu.

Segmentacja użytkowników

Bez względu na to, czy prowadzisz dedykowany sklep internetowy w branży odzieżowej, czy też jesteś właścicielem biznesu z akcesoriami meblowymi, ważne jest, abyś wiedział, kim są użytkownicy Twojej witryny oraz w jaki sposób możesz do nich skutecznie dotrzeć. Odczytywanie tego typu informacji jest możliwe dzięki tzw. segmentowaniu ruchu w serwisie, który stanowi podstawę do uzyskiwania wartościowych wniosków analitycznych i co za tym idzie, podejmowania właściwych decyzji biznesowych.

Do procesu segmentacji można wykorzystać powszechnie stosowane w branży e-commerce narzędzie takie jak Google Analytics. Jego największą zaletą jest fakt, że daje możliwość sprawnego oraz intuicyjnego tworzenia segmentów bazujących na bardzo dużej liczbie parametrów. Oznacza to, że przy jego pomocy możesz śledzić wiele interesujących danych, dowolnie wybierając segmenty, a nawet definiując obszary niestandardowe, odpowiadające Twoim zindywidualizowanym potrzebom. Poznając preferencje klientów i dostosowując się do nich, możesz mieć pewność, że prowadzone działania marketingowe będą skuteczne i nienatrętne.

O tym, jak ważne znaczenie ma segmentowanie użytkowników, może świadczyć, chociażby historia amerykańskiej firmy Christiana Care Health System. Dzięki segmentacji bazy kontaktowej i dostosowaniu wysyłanych e-maili do segmentu odbiorców przedsiębiorstwo zredukowało koszty pozyskania nowych klientów blisko o 60%.

Współczynnik konwersji

To na chwilę obecną jedno z najczęściej wymienianych rozwiązań e-commerce, które w skrócie oznacza dokładnie tyle, co przekształcanie ruchu w sprzedaż. Każdy, kto prowadzi sklep internetowy, marzy o jak największej konwersji, jednak nie każdy wie, w jaki sposób śledzić współczynnik określający odsetek odwiedzających oraz z jakich dedykowanych narzędzi korzystać. Jak się okazuje, prym pod tym względem wiedzie również Google Analytics. Przy jego wykorzystaniu można otrzymać czytelne informacje o liczbie zrealizowanych celów, współczynniku porzuceń, w jakich dniach najczęściej dokonywano zakupów, jaki uzyskaliśmy przychód itp.

Chcąc poprawić współczynnik konwersji, warto przede wszystkim skoncentrować swoje działania na użyteczności strony, a także na dotarciu do grupy docelowej w odpowiednim czasie i miejscu. O tym, że warto skupić się na tego typu działaniach, może świadczyć przykład marki Puccini. Dzięki wzrostowi współczynnika konwersji e-commerce do 500% firmie udało się zwiększyć liczbę transakcji i odnotować siedmiokrotny wzrost przychodów.

Prędkość ładowania strony

Jeszcze jednym istotnym zagadnieniem z punktu widzenia pozyskiwania klientów jest czas, z jaką ładuje się witryna sklepu internetowego. To parametr, który niestety bardzo często jest pomijany podczas zakładania e-biznesu, a tymczasem ma on kluczowe znaczenie w przypadku generowania ruchu oraz wielu innych aspektów dotyczących Twojej marki. Informacji o prędkości ładowania witryny może nam dostarczyć kilka narzędzi. Poza wspomnianym już wyżej Google Analytics można skorzystać, chociażby z Page Speed Insights. Dzięki automatycznej analizie dowiesz się, jak szybko ładuje się strona, a także uzyskasz wskazówki, co należy zmienić, aby poprawić wynik. Tu jako ciekawostkę można dodać, że najbardziej przyjazny użytkownikom jest czas oscylujący wokół pięciu-sześciu sekund.

 

Podsumowanie

Chcąc docierać do coraz to nowych odbiorców i rozwijać swój biznes online, warto na bieżąco zbierać oraz analizować wszystkie opisane powyżej statystyki. Pozwalają one bowiem nie tylko na poznawanie preferencji klientów, ale także umożliwiają podejmowanie trafnych decyzji biznesowych, zapewniając ruch i satysfakcjonujące zyski.

Bądź na bieżąco

Newsletter Codarius

Zapisz się do naszego newslettera, a już nigdy nie uciekną Ci najnowsze informacje ze świata e-commerce.



    Powiązane

    Wybrane dla Ciebie: