Poznaj nasz system

Codarius – baza wiedzy

Dowiedz się, w jaki sposób korzystać z oprogramowania Codarius. Wszystkie instrukcje w jednym miejscu.

Szukasz wsparcia? Tutaj je znajdziesz!

Skonfiguruj swój sklep internetowy

Najczęściej zadawane pytania

Logujemy się do panelu administracyjnego i następnie otwieramy Wygląd > Zarządzanie banerami

Dodajemy slider,  wklejamy link przekierowujący np.  do konkretnego produktu, kategorii produktu, strony informacyjnej.
Następnie wybieramy wersje na komputery osobiste lub  urządzenia mobilne.
W pozycji możesz przyporządkować numer w której kolejności slider będzie wyświetlał się na sklepie.

Rekomendowany wymiar sliderów:

  • Desktop: 1920×600 pikseli
  • Mobile: 624×624 pikseli

Po wgraniu grafik Zapisujemy zmiany i pokażą się one na froncie naszego sklepu.

Aby utworzyć stronę statyczną, wystarczy wejść w panelu w zakładkę strony statyczne w sekcji zarządzanie treścią, wypełnić odpowiednie pola, a następnie kliknąć utwórz. Aby ją zalinkować, musisz wybrać odpowiednie menu, w którym chcesz, aby była dostępna. Pełną instrukcję znajdziesz w zakładce strony statyczne w sekcji wiedza.

Wybierz kategorie w menu bocznym, a następnie wypełnij wszystkie pola w formularzu tworzenia nowych kategorii. Po zakończeniu kliknij utwórz, a następnie dopasuj go w drzewie kategorii. Pełną instrukcję znajdziesz w zakładce dodawanie kategorii w sekcji wiedza.

Aby dodać nowe produkty należy wejść w pozycje produkty w sekcji Katalog oraz wybrać utwórz.

Pojawi się dodatkowe pole wyboru, gdzie należy wybrać jaki rodzaj produktu chcemy dodać.

Produkt jednowariantowy to tzw. produkt prosty który nie jest w żaden sposób konfigurowalny.

Produkt wielowariantowy to produkt dostępny w różnych opcjach oraz ich wariantach i może być konfigurowalny. Aby dodać różne wersje tego samego produktu trzeba najpierw dodać opcje tego produktu np. rozmiar i kolor a następnie na podstawie tych opcji można wygenerować warianty. Przykładem wariantów dla rozmiaru mogą być: S, M, L, XL dla koloru może być np.: czerwony, czarny i biały. 

Przykładem takiego produktu wielowariantowego może być ta sama koszulka sprzedawana
w różnych rozmiarach i kolorach.

Dla produktów jednowariantowych wszystkie parametry można ustawić z poziomu edycji produktu.

Do produktów można dodać również atrybuty czyli cechy danego produktu np. w przypadku koszulki atrybutami mogą być: Materiał, Producent, Kolekcja itp.

Pełne instrukcje:

Produkt, to pojedynczy element asortymentu, który oferujesz na swoim sklepie – przykładem może być koszulka basic czarna rozmiar xl. Kategoria oznacza grupę produktów, która jest ze sobą w jakiś sposób powiązana – na przykład koszulki, spodnie czy buty.

Aby stworzyć kategorię na blogu:

  • nadajemy kod (unikatowy w systemie Codarius),
  • ustawiamy jako aktywne
  • wpisujemy ścieżkę URL w polu „Odnośnik” czyli fragment URL, pod którym ma się wyświetlać dana kategoria,
  • nadajemy Tytuł.

 

Jeśli chcesz dodać artykuł:

  • nadajemy kod (unikatowy w systemie Codarius),
  • ustawiamy jako aktywne,
  • zaznaczamy kanał,
  • wybieramy kategorię z dodanych wcześniej, do której dany artykuł będzie należał,
  • ustawiamy odnośnik, tytuł oraz dodajemy właściwą treść dla danego wpisu.
  • opis Meta nie jest wymagany.

 

Ostatnią sekcją, są komentarze, które dodadzą użytkownicy przeglądający wpisy – nie pojawią się one bez zgody i zatwierdzenia z Twojej strony.

W celu skonfigurowania programu lojalnościowego należy udać się do zakładki Program lojalnościowy -> Konfiguracja. Aby włączyć program lojalnościowy należy w sekcji Ustawienia podstawowe zaznaczyć, że ma być aktywny. W sekcji Przyznawanie i zarządzanie punktami możemy skonfigurować czy oraz ile punktów ma być naliczanych za wystawienie recenzji, subskrybowanie newslettera. Ustalamy także liczbę punktów, które otrzyma klient za każde X zł. W przypadku każdego wariantu możemy ustalić dodatkową liczbę punktów, które otrzyma klient za zakup konkretnie tego wariantu. Ostatnim etapem konfiguracji jest ustalenie, za które produkty będą przyznawane punkty.

Pełną instrukcję naszego programu lojalnościowego znajdziesz na naszym blogu.

Aby dodać akcje promocyjną należy wejść w promocje w sekcji Marketing
a następnie wybrać utwórz. Pojawi się formularz, w którym należy określić rodzaj promocji.

Należy podać unikalny kod promocji, jej nazwę oraz opis. Można określić liczbowy limit jej użycia jak również zakres czasu w którym będzie obowiązywać. To właśnie w tym miejscu należy wybrać typ promocji, czy ma działać po zastosowaniu kuponów rabatowych, czy może powinna
się uruchamiać po spełnieniu odpowiednich warunków.

Po wypełnieniu podstawowych danych dotyczących promocji należy przejść do konfiguracji promocji i ustawić Reguły oraz Akcje.

Pełna instrukcja dodawania promocji na stronie znajduje się w zakładce działania marketingowe w sekcji wiedza.

Aby utworzyć filtry pod nową wyszukiwarkę należy w panelu administracyjnym wejść w KATALOG –> Atrybuty –> następnie klikamy utwórz i wskazujemy typ „Wybierz”, można także wskazać przykładowo „Tekst” – wszystko zależy od rodzaju atrybuty i tego jak chcemy je potem przypisywać do produktów. Typ „Wybierz” – ładuje listę wszystkich dodanych przez nas atrybutów i z niej możemy wybrać konkretne, które przypiszemy do danego produktu, z kolei typ „Tekst” tworzy pole tekstowe i tam wpisując nazwę wyszukujemy daną opcję – może się to sprawdzić np. w przypadku marek, gdyż każdy produkt ma jedną markę, zatem zamiast szukać na liście możemy ją po prostu wyszukać tekstowo.

Atrybuty tworzymy indywidualnie dla każdej cechy np. producenta, wagi, etc. – każdy z tych atrybutów musi zostać utworzony osobno (zdjęcie w załączniku). Następnie konfigurujemy dany atrybut nadajemy mu unikalny kod (dla systemy Codarius), nazwę (przykładowo producent), wartości (wypisujemy nazwy przykładowo sprzedawanych przez nas marek) i w przypadku wielu producentów/marek zaznaczamy opcję „Wiele”. Ważne, aby dodane wartości nie miały dodatkowych spacji na końcu wprowadzonego tekstu, należy tego pilnować, gdyż jest to niezbędne do poprawnego funkcjonowania filtrów. Jeżeli chcemy, aby wyświetlały się one alfabetycznie to tak też musimy je dodać do panelu.

Przypisywanie atrybutów do produktów

  1. Krok 1 – wchodzimy w produkty i klikamy w edycję danego produktu.
  2. Krok 2 – wchodzimy w cechy, klikamy na białym polu i rozwinie się lista, z której wybieramy interesujący nas atrybut dla przykładu jest „Producent”. Następnie zatwierdzamy nasz wybór poprzez naciśnięcie „dodaj atrybuty”.
  3. Krok 3 – Po zatwierdzeniu atrybutów pokaże się lista, z której wybieramy właściwe dla danego przedmiotu i zapisujemy zmiany. Operujemy nimi na podobnej zasadzie jak w Excelu – chcąc zaznaczyć kilka musimy trzymać lewy Ctrl.

Posiadamy integrację z wiekszością metod płatności, które są dostępne na polskim rynku. Wśród nich wymienić można między innymi:

  • iMoje
  • Przelewy24
  • PayU
  • PayPal
  • Stripe
  • Sofort

Aby dodać film na stronę statyczną:

  1. Wchodzimy na Youtube i otworzyć interesujący nas film –> następnie naciskamy UDOSTĘPNIJ –> UMIEŚĆ –> kopiujemy cały iframe.
  2. Wchodzimy do panelu administracyjnego do artykułu –> następnie wybieramy Kod Źródłowy –> tam wklejamy skopiowany wcześniej iframe i naciskamy OK wówczas film zostanie zamieszczony w danym artykule.

 

Aby dodać grafikę  do stron statycznych, szablonów mailowych, czy też bloga musimy to zrobić poprzez adres obrazu. Oznacza to, że muszą być one umieszczone przykładowo na dysku lub chmurze. Aby tego dokonać:

  1. Kopiujemy adres obrazu grafiki.
  2. Logujemy się do panelu.
  3. Wklejamy adres w panelu i określamy właściwy dla nas rozmiar.
  4. Zatwierdzamy zmiany. 

Podczas dodawania produktów można wskazać też produkty powiązane. To jakie będą
to produkty zależy od wprowadzonych ustawień np. mogą być to produkty podobne
lub komplementarne.  Aby dodać nowe powiązanie należy wejść w typy powiązań oraz wybrać utwórz. Pojawi się krótki formularz, w którym należy podać unikalny kod
oraz nazwę nowego powiązania. Po wpisaniu danych należy wybrać utwórz.

Pełna instrukcja tego, w jaki sposób dodawać powiązania znajduje się na stronie dodawanie typów powiązań.

Aby połączyć kategorię z pozostałymi należy wejść w edycję kategorii i wybrać dla niej „Rodzica” czyli kategorię nadrzędną z już istniejących kategorii.

Np. W kategorii „Koszulki” można utworzyć kategorię podrzędne „Kobiety” i  „Mężczyźni”. W tym przypadku rodzicem dla „Kobiety” i  „Mężczyźni” będzie kategoria „Koszulki”.

Za pomocą strzałek można zmieniać kolejność wyświetlania kategorii. 

Stworzona kategoria nie będzie jeszcze widoczna na stronie sklepu. Aby dodać ją do menu sklepu należy wejść w bocznym menu w sekcję Zarządzanie treścią. Wyświetli się lista dostępnych menu – po wybraniu odpowiedniego menu wyświetli się drzewo z aktualnie wyświetlanym menu na stronie sklepu oraz formularz tworzenia nowej pozycji menu. 

W formularzu należy podać nazwę nowej pozycji w menu oraz przypisać jej odnośnik, w tym przypadku będzie to Takson czyli kategoria, która została stworzona.

Pełny opis dodawania kategorii znajdziesz w zakładce dodawanie kategorii w sekcji wiedza.

Szablonami zarządzamy z poziomu panelu: Zarządzanie Treścią -> Szablony e-mail. Możemy tam włączać oraz wyłączać poszczególne wiadomości wychodzące z naszego sklepu oraz edytować ich treść i wygląd.

Aby dodać metodę wysyłki należy wejść w metody wysyłki w sekcji Konfiguracja, pojawi się lista już dostępnych (dodanych wcześniej) metod wysyłki, które można edytować lub usuwać.

Aby dodać zupełnie nowa metodę wysyłki należy wybrać przycisk . Pojawi się formularz, w którym należy podać wszystkie informacje dotyczące wysyłki: unikalny kod oraz kwotę wysyłki. Należy również wybrać Strefę w której wysyłka będzie dostępna, kanał sprzedaży, kategorię podatkową, kalkulator według którego będzie naliczana kwota za wysyłkę oraz metody płatności.

Po wypełnieniu wszystkich pól w formularzu należy wybrać utwórz.

Pełny opis dodawania metod dostawy znajdziesz w zakładce metody dostawy w sekcji wiedza.

Aby dodać sposób płatności należy wejść w metody płatności w sekcji Konfiguracja, pojawi się lista już dostępnych (dodanych wcześniej) metod płatności, które można edytować bądź usuwać.

Aby dodać zupełnie nową metodę płatności należy kliknąć przycisk oraz wybrać odpowiedni typ płatności.

Po wybraniu odpowiedniego typu płatności pojawi się formularz do wypełnienia, który będzie różnił się w zależności od wybranego typu płatności.

Pełną instrukcję dodawania metod płatności znajdziesz w zakładce metody płatności w sekcji wiedza.

W Codariusie oferujemy szereg integracji z bramkami płatności, hurtowniami oraz systemami magazynowo-księgowymi. Posiadamy także integracje z systemami marketingowymi (takimi jak Freshmail) oraz kurierami – w tym GlobKurier. Pełną listę integracji znajdziesz na stronie integracje.

Codarius umożliwia konfigurowanie pewnych funkcji związanych z SEO. Przede wszystkim, istnieje możliwość dodania do stron statycznych, stron produktów oraz kategorii meta tagów (title oraz description), a także słów kluczowych czy oryginalnego adresu URL. Poprzez integrację z Google Tag Managerem możesz również połączyć swoją stronę z Google Search Console. Aby dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób pracować nad SEO w swoim sklepie internetowym, zachęcamy do zaglądania na naszego bloga.

Zobacz, jak skonfigurować sklep internetowy

Przewodniki video

Zadaj nam pytanie

Nie znalazłeś interesującej Cię odpowiedzi?

Skontaktuj się z nami. Postaramy się pomóc.