Jak pozycjonować sklep internetowy? - Codarius

Jak pozycjonować sklep internetowy?

Zdjęcie RWD sklepu internetowego
Pozycjonowanie sklepu internetowego to trudne zadanie. Mimo wszystko naszym zdaniem, organiczne wyniki wyszukiwania w Google to wciąż jedno z najlepszych źródeł konwersji w e-commerce.

Z roku na rok przybywa sklepów internetowych. Wzrasta konkurencja, rosną ceny towarów, a wraz z nimi koszty pozycjonowania strony. Jak się jednak okazuje, inwestycja w działania SEO to jedno z najlepszych wyborów, jakiego może dokonać w szczególności dopiero rozwijający się sklep. Nie sposób jednak ukryć, że pozycjonowanie stanowi proces wymagający zarówno czasu, jak i systematycznie prowadzonych działań. Jak pozycjonować sklep internetowy, aby poprawić jego widoczność w wyszukiwarkach internetowych?

 

Co to jest pozycjonowanie sklepu internetowego?

Pozycjonowanie sklepu internetowego to nic innego jak działania, które mają przynieść jeden cel – pomóc w osiągnięciu jak najwyższej pozycji w wynikach wyszukiwania. Co za tym idzie, ma przyczynić się do zwiększenia ruchu ilości wejść na stronę potencjalnych klientów. Umiejętnie przeprowadzone pozycjonowania sklepu to gwarancja dotarcia do szerokiego grona odbiorców zainteresowanych konkretnym produktem oraz uzyskania większych przychodów.

 

Co to jest TOP 10?

TOP 10 to lista wyników wyszukiwania pojawiająca się po wpisaniu określonej frazy w wyszukiwarce. Google nie ujawnia, jakie kryteria mają wpływ na obecność strony w TOP 10. Po wpisaniu w wyszukiwarkę konkretnej frazy, np. „sklep z zabawkami”, dostępne są aż trzy kategorie wyników:

 

  • płatne reklamy Google AdWords – ich liczba jest uzależniona od frazy. Jeśli wszyscy chcą się promować na frazę „zabawki”, wówczas pojawią się najwyżej trzy takie reklamy nad wynikami wyszukiwania, a pozostałe można zauważyć w kolumnie po prawej stronie,
  • wyniki naturalne – pozycjonowanie jest działaniem polegającym właśnie na tym, aby znaleźć się w pierwszej dziesiątce wyników naturalnych,
  • wyniki na mapach – jeżeli Google uzna, że branża, której poszukuje użytkownik, jest lokalna (np. stomatolog – jeśli przebywasz w Poznaniu, to raczej szukasz dentysty w swoim mieście), wtedy wyświetli listę obiektów odpowiadających kryteriom wpisanych słów kluczowych.

 

Wybór odpowiednich słów kluczowych

Pozycjonowanie sklepu internetowego należy rozpocząć od dobrania właściwych słów kluczowych. Przy ich wyborze należy kierować się przede wszystkim logiką i kilkoma prostymi zasadami, zwłaszcza że to właśnie frazy często decydują o sukcesie lub porażce celu biznesowego. Dlatego warto unikać ogólników, a stawiać raczej na bardziej szczegółowe frazy. Można też sprawdzić liczbę miesięcznych zapytań dla danej frazy, wchodząc pod adres https://ads.google.com/intl/pl_pl/home/tools/keyword-planner/.

 

Warto pamiętać, że optymalny będzie wybór trzech fraz kluczowych – pozycjonowanie na mniej niż trzy frazy może spowodować zablokowanie strony.

 

Z jakich narzędzi SEO warto skorzystać?

Przy pozycjonowaniu sklepu internetowego warto posiłkować się różnego rodzaju narzędziami SEO. Szczególnie godne uwagi jest wykorzystanie potencjału takich narzędzi jak:

 

  • SENUTO – narzędzie pomagające analizować konkurencje pod względem SEO i dobór właściwych słów kluczowych,
  • Google Search Consol – rozwiązanie pomocne w optymalizowaniu stron oraz monitorowaniu aktualnego stanu serwisu,
  • Google Analytics – rozbudowane narzędzie dedykowane do analityki internetowej.

 

O czym jeszcze pamiętać, pozycjonując sklep?

Podobnie jak wybór słów kluczowych równie istotne znaczenie ma optymalizacja. Działania te mają za zadanie pokazanie wyszukiwarkom, czym dokładnie się sklep zajmuje, a także jakie produkty lub usługi posiada w asortymencie. Optymalizacja w skrócie polega na opisywaniu witryny oraz zwiększaniu słów kluczowych, które opisuje sklep. Można zoptymalizować meta informacje o stronie, treści stron informacyjnych itp.

 

Pozycjonowanie sklepu internetowego można przeprowadzić samodzielnie, jednak nie jest to zadanie łatwe i potrzeba poświęcić sporo czasu, aby poznać tajniki zwiększania widoczności w wyszukiwarkach w sieci. Dlatego warto rozważyć nawiązanie współpracy z profesjonalistami z zakresu pozycjonowania – nawiązując kontakt z odpowiednią firmą, będziemy mogli spokojnie skupić się na prowadzeniu własnego biznesu.

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Bądź na bieżąco

Newsletter Codarius

Zapisz się do naszego newslettera, a już nigdy nie uciekną Ci najnowsze informacje ze świata e-commerce.

Powiązane

Wybrane dla Ciebie:

e-mail marketing

E-mail marketing – pięć sposobów na to, jak wykorzystać go w Twoim sklepie internetowym

E-mail marketing w dobie wszechobecnych social mediów i nowoczesnych kanałów sprzedaży, jawi się jako starsze i nie do końca doceniane dziecko marketingu internetowego. Mimo tego, wiele sklepów internetowych do dziś korzysta z mailingu, jako formy zwiększenia sprzedaży. I jeśli jest to robione z głową, to maile mogą być rzeczywiście wartościowym narzędziem komunikacji z klientami.

Audyt e-commerce, czyli co powinieneś badać w swoim sklepie internetowym

Dla wielu praca nad sklepem internetowym kończy się na jego wdrożeniu i zleceniu agencji marketingowej prowadzenia reklamy. Niestety – jeśli chcemy poważnie podejść do tematu prowadzenia sklepu internetowego i osiągać sukcesy sprzedażowe, praca nad nim powinna trwać nieprzerwanie. Audyt e-commerce może pomóc w skutecznym prowadzeniu sklepu i wyciąganiu maksimum z jego możliwości.

zwroty i reklamacje w sklepie internetowym

Zwroty i reklamacje w sklepie internetowym

Bez względu na to, jak dobry asortyment posiadasz na swoim sklepie, musisz się liczyć z tym, że prędzej czy później zajdzie konieczność zrobienia zwrotu. Nie jest to koniec świata – ważne aby tymi zwrotami dobrze zarządzać, aby nie być stratnym, a jednocześnie utrzymywać poprawne relacje z klientami.

Spodobał Ci się artykuł?

Zapisz się do newslettera, a nie ominie Cię już żadna nowa treść na blogu.