Jak zacząć projektowanie logotypu dla swojej marki - Codarius

Jak zacząć projektowanie logotypu dla swojej marki

Logotyp to jeden z pierwszych czynników za pośrednictwem którego ludzie będą kojarzyć Twoją markę. Dlatego warto poświęcić na nie sporo czasu, bo późniejszy rebranding to niezwykle kosztowne przedsięwzięcie.

Dużo osób uważa, że logo jest bardzo łatwe do stworzenia. To przecież tylko symbol marki (sygnet) oraz graficznie zapisana nazwa (logotyp). Nic bardziej mylnego. Żeby stworzyć dobre logo potrzebna jest wiedza, doświadczenie oraz czas. Nie sztuką jest stworzenie efekciarskiego logo, sztuką jest zaprojektowanie logo, które będzie efektywne. 

Logo = sygnet + logotyp

Naszkicuj projekt

Zacznij od wypisania słów, które kojarzą się z Twoją firmą. Możesz skorzystać z gotowej listy, którą przygotowałeś przy poszukiwaniu idealnej nazwy. Przeczytaj ją kilka razy i zastanów się co chcesz przekazać za pomocą logo. Zapomnij o komputerze, najlepszym przyjacielem projektanta jest ołówek i kartka. Znacznie szybciej naszkicujesz swoje pomysły na kartce niż w  programie graficznym. Rysuj ile się da. Teraz nie ma lepszych i gorszych pomysłów. Nawet jeśli coś wyda Ci się głupie, może okazać się pomocne w poszukiwaniu idealnego logo, dlatego nie rezygnuj. Jeśli wyczerpałeś wszystkie pomysły na dzisiaj, odpocznij i wróć jutro.

 

Kieruj się zasadami jakie powinno spełniać logo

W projektowaniu warto kierować się kilkoma zasadami, które mówią jakie powinno być logo:

 

 • Odpowiadające – przesłaniu marki oraz strategii. Loga ma dla Ciebie pracować i spełniać obowiązki wizerunkowe, nie przywiązuj się do niego emocjonalnie, to Twoje narzędzie;
 • Proste – kiedy zaczniesz tworzyć wieloelementowe logo, w pewnym momencie zacznie przypominać ilustrację. Przypomnij sobie loga znanych marek, np. Apple lub McDonald’s. W prostocie siła;
 • Łatwe do zapamiętania – im prostszy projekt, tym łatwiejszy do zapamiętania;
 • Ponadczasowe – dobre logo będzie sprawdzało się dzisiaj, za 10, 20 i 30 lat, nie poddawaj się trendom;
 • Uniwersalne – zaprojektuj logo, które będzie wyglądało dobrze nie tylko na stronie internetowej, ale też na wizytówkach, reklamach, bilbordach oraz gadżetach promocyjnych;
 • Unikalne – wszystkie pomysły, które wpadają jako pierwsze do głowy są już najczęściej zajęte, logo fryzjera nie musi przedstawiać nożyczek, poszukaj czegoś abstrakcyjnego, wzbudź w odbiorcy emocje i skojarzenia, bądź inny, unikaj banałów i szukaj dwuznaczności;
 • Dopasowane – nie tylko do branży, ale przede wszystkim do Twojej grupy docelowej.

 

Przenieś projekt do programu graficznego

Gdy już masz projekt możesz go przenieść do programu graficznego i dopracować lub zlecić to grafikowi. Jeżeli pracujesz sam nad logo to pamiętaj, żeby korzystać z grafiki wektorowej (Adobe Illustrator lub Corel Draw), ponieważ pozwoli to zmieniać rozmiar Twojego logo bez utraty jakości. Eksperymentuj z kolorami, krojami pisma, wielkością, ale pamiętaj, żeby nie przesadzić.

 

Trzymaj się tych kilku zasad:

 

 • Nie używaj więcej niż trzech kolorów;
 • Nie używaj więcej niż dwóch krojów pisma;
 • Pozbywaj się wszystkiego co nie jest konieczne;
 • Logo zawsze musi dobrze wyglądać (małe/duże, pozytyw/negatyw).

Na koniec PROTIP od Jacka Kłosińskiego

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Bądź na bieżąco

Newsletter Codarius

Zapisz się do naszego newslettera, a już nigdy nie uciekną Ci najnowsze informacje ze świata e-commerce.

Powiązane

Wybrane dla Ciebie:

Uwidocznienie sklepu internetowego – dlaczego uruchomienie platformy to dopiero początek?

Uwidocznienie sklepu internetowego to proces, który w perspektywie rozwoju firmy jest dużo istotniejszy niż postawienie platformy e-commerce. Nie oznacza to oczywiście, że budowa sklepu internetowego nie jest ważna, natomiast samo jego wdrożenie, choć często zajmuje dużo czasu i pracy, jest jak otwarcie biznesu w piwnicy nie informując nikogo i czekanie na to, aż ktoś nas w niej znajdzie.

Jak zainstalować Google Analytics w Codarius?

Jak zainstalować Google Analytics będąc w Codarius? To proste. Wystarczy założyć bezpłatne konto w Google Analytics, a następnie przesłać nam kod śledzenia, który otrzymasz po wstępnej konfiguracji Analyticsa. Resztą zajmiemy się my.

Release 1.7 – nowe funkcje i moduły

Q3 2020 przyniósł nam wiele nowych projektów oraz wiele nowych modułów. Dla przypomnienia stosujemy w Codarius Continuous Integration (CI), co pozwala nam na codzienne zmiany i aktualizacje. 

Poznaj nasze moduły – program lojalnościowy

Program lojalnościowy to moduł, który pozwoli Ci na utrzymywanie pozytywnych relacji z Twoimi klientami, a jednocześnie wzrost sprzedaży na sklepie, zwiększając liczbę powracających do Ciebie klientów. O tym, w jaki sposób taki program skonfigurować, dowiesz się z poniższego wpisu.

Spodobał Ci się artykuł?

Zapisz się do newslettera, a nie ominie Cię już żadna nowa treść na blogu.