Jak zainstalować Google Analytics w Codarius? - Codarius

Jak zainstalować Google Analytics w Codarius?

Jak zainstalować Google Analytics będąc w Codarius? To proste. Wystarczy założyć bezpłatne konto w Google Analytics, a następnie przesłać nam kod śledzenia, który otrzymasz po wstępnej konfiguracji Analyticsa. Resztą zajmiemy się my.

 

O tym dlaczego Google Analytics jest jednym z najważniejszych narzędzi biznesowych w e-commerce, można napisać całe tomy. Bez wiedzy  o tym, skąd pozyskujesz wartościowy ruch na swoim sklepie, jakie kanały reklamowe są najbardziej dla Ciebie opłacalne oraz kim są Twoi klienci i użytkownicy sklepu, ciężko planować jakąkolwiek komunikację marketingową. Dlatego założenie konta Google Analytics i poprawne wpięcie go na sklep internetowy, powinno być jedną z pierwszych rzeczy, które wykonasz po wdrożeniu swojej platformy e-commerce.

 

Poniżej znajdziesz prostą instrukcję tego, w jaki sposób założyć konto Google Analytics – moim zdaniem powinno Ci to zająć nie więcej niż siedem minut i uwierz mi, jest to czas, który warto poświęcić. Nie przedłużając – do dzieła!

 

Poniżej znajdziesz prostą instrukcję tego, w jaki sposób założyć konto Google Analytics – moim zdaniem powinno Ci to zająć nie więcej niż siedem minut i uwierz mi, jest to czas, który warto poświęcić. Nie przedłużając – do dzieła!

 

Aby zainstalować Google Analytics należy:

 

1.  Zalogować się do swojego konta gmail. Jeśli go nie ma – warto utworzyć firmowe konto na Gmailu, przyda się również do innych działań w Google.

 

2. Wejść na stronę https://analytics.google.com/analytics/web/provision/?authuser=2#/provision

 

3. Kliknąć guzik „Rozpocznij pomiary” (czasem zamiast niego będzie inny komunikat, np. „uruchom bezpłatnie”).

 

Google Analytics - instalacja

 

 

4. Na stronie zakładania konta uzupełnić nazwę konta głównego (np. „Codarius – konto główne”)

 

Google Analytics nazwa konta

 

5. Wszystkie checkboxy („ptaszki”) można zostawić zaznaczone. Następnie klikamy „Następny” i przechodzimy do konfiguracji usługi.

 

Dodawanie Google Analytics na stronę

 

 

6. Wchodzimy w konfigurację usługi. Konieczne jest podanie jej nazwy– w naszym przypadku będzie to Codarius (najlepiej jeśli wpiszesz tutaj nazwę swojej firmy). Zmieniamy również walutę, czas i naszą lokalizację (to ważne dla ecommerce, żeby Google Analytics liczył nam transakcje w złotówkach, jeśli s przedajemy w naszej walucie).

 

Dodanie Google Analytics

 

 

7. Jeśli nie jesteś doświadczonym użytkownikiem, polecamy zamiast uruchomienia usługi Google Analytics 4 (która dopiero jest rozwijana) uruchomić konto starszego typu – Universal Analytics. W tym celu klikamy guzik „Pokaż opcje zaawansowane”, następnie zaznaczamy przełącznik po prawej stronie, rozwinie nam się możliwość uzupełnienia adresu url naszej witryny – wpisujemy  link do strony głównej (bez protokołu http/https – ten możemy wybrać z listy obok adresu).

 

Tworzenie Google Analytics

 

 

8. Wybieramy opcję „Utwórz tylko usługę Universal Analytics – w każdej chwili będziemy mogli uruchomić również Google Analytics 4, jeśli zajdzie taka konieczność.

 

Adres URL - Google Analytics

 

 

9. Uzupełniamy krótką ankietę o naszej firmie. Ma ona znaczenie wyłącznie statystyczne i nie wpływa w ogóle na funkcjonowanie usługi w żaden sposób.

 

Dodanie Google Analytics do strony

 

 

10. Następnie klikamy guzik „Utwórz”. Teraz wystarczy nam jeszcze tylko zaakceptować warunki korzystania z usługi Google. Zmieniamy kraj na Polskę i akceptujemy zgodę lub zgody, które pojawią się na ekranie poprzez zaznaczenie checkboxów. Po zaznaczeniu ich klikamy guzik „akceptuję” i możemy korzystać z usługi.

 

Warunki korzystania Google Analytics

 

 

11. Przed rozpoczęciem pracy z Google Analytics możemy jeszcze wybrać, jakie e-maile będzie do nas wysyłał Google w związku z funkcjonowaniem usługi.

 

Ustawienia Maili Google Analytics

 

 

12. Google Analytics domyślnie uruchomi się na zakładce administracji – teraz wystarczy wysłać kod, który został wygenerowany przez Google Analytics do nas, a my wkleimy go na stronę. Ważne, żeby przekazać nam cały kod, który zaczyna się od linijki <!-Global site tag (gtag.js) – Google Analytics , a kończy na . Dzięki temu będziemy mogli zaimplementować kod na Twojej witrynie, co zdecydowanie ułatwi Ci pracę przy rozwijaniu Twojego e-commerce.

 

Kod śledzący Google Analytics

 

 

Pamiętaj, że założenie konta w Google Analytics, to dopiero początek. Ważne, aby wiedzieć, jakie dane są zbierane na stronie i w jaki sposób je interpretować. O tym jednak, w następnych wpisach.

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Bądź na bieżąco

Newsletter Codarius

Zapisz się do naszego newslettera, a już nigdy nie uciekną Ci najnowsze informacje ze świata e-commerce.

Powiązane

Wybrane dla Ciebie:

Uwidocznienie sklepu internetowego – dlaczego uruchomienie platformy to dopiero początek?

Uwidocznienie sklepu internetowego to proces, który w perspektywie rozwoju firmy jest dużo istotniejszy niż postawienie platformy e-commerce. Nie oznacza to oczywiście, że budowa sklepu internetowego nie jest ważna, natomiast samo jego wdrożenie, choć często zajmuje dużo czasu i pracy, jest jak otwarcie biznesu w piwnicy nie informując nikogo i czekanie na to, aż ktoś nas w niej znajdzie.

Jak zainstalować Google Analytics w Codarius?

Jak zainstalować Google Analytics będąc w Codarius? To proste. Wystarczy założyć bezpłatne konto w Google Analytics, a następnie przesłać nam kod śledzenia, który otrzymasz po wstępnej konfiguracji Analyticsa. Resztą zajmiemy się my.

Release 1.7 – nowe funkcje i moduły

Q3 2020 przyniósł nam wiele nowych projektów oraz wiele nowych modułów. Dla przypomnienia stosujemy w Codarius Continuous Integration (CI), co pozwala nam na codzienne zmiany i aktualizacje. 

Poznaj nasze moduły – program lojalnościowy

Program lojalnościowy to moduł, który pozwoli Ci na utrzymywanie pozytywnych relacji z Twoimi klientami, a jednocześnie wzrost sprzedaży na sklepie, zwiększając liczbę powracających do Ciebie klientów. O tym, w jaki sposób taki program skonfigurować, dowiesz się z poniższego wpisu.

Spodobał Ci się artykuł?

Zapisz się do newslettera, a nie ominie Cię już żadna nowa treść na blogu.