Jak zarządzać cyklem życia klienta w e-commerce? Podpowiadamy! - Codarius

Jak zarządzać cyklem życia klienta w e-commerce? Podpowiadamy!

Cykl życia klienta to coś, co powinieneś znać. Dzięki temu, wiadomo jest w jaki sposób prowadzić komunikację marketingową, ale tez co zrobić, by jak najdłużej utrzymywać tego klienta przy sobie, a tym samym zarabiać więcej.

Prowadzenie własnego sklepu internetowego niewątpliwie wiąże się z zaplanowaniem i wdrożeniem strategii marketingu za pośrednictwem wiadomości e-mail wysyłanych do klientów. Jednym z efektywniejszych sposobów prowadzenia takiej komunikacji jest oparcie się na tzw. cyklu życia klienta. Jeśli chcesz wiedzieć, jak wykorzystać tę technikę, przeczytaj poniższy wpis!

 

Cztery podstawowe scenariusze działań

Tzw. cykl życia klienta, określany również mianem marketingu lifecycle, to rozbudowany zbiór różnorodnych zasad dotyczących sposobów komunikacji z użytkownikiem sklepu internetowego. Aby to w łatwy sposób wyjaśnić, przytoczymy bardzo prosty przykład. Kiedy na Twojej stronie rejestruje się nowy klient, tak naprawdę nie znasz jeszcze zbyt dokładnie jego potrzeb. Na tym etapie możesz mu więc wysłać, na przykład jakąś sympatyczną wiadomość powitalną wraz z zachętą do zrealizowania pierwszych zakupów.

 

Sytuacja zmieni się jednak wtedy, gdy użytkownik będzie zarejestrowany od dłuższego czasu, wykazując się dużą aktywnością zakupową. Na tym etapie znasz już całkiem dobrze jego oczekiwania. W przesyłanych wiadomościach powinny pojawiać się więc zachęty do zakupu, ale tym razem konkretnych już produktów ze sklepu.

 

Jak widzisz, forma komunikacji powinna się zmienić, gdyż użytkownik dotarł do kolejnego cyklu swojego „życia”. Pierwszym, co trzeba zrobić, jest więc rozróżnienie 4 podstawowych cykli:

 

  • klient potencjalny,
  • nowy użytkownik,
  • użytkownik aktywny,
  • klient nieaktywny.

 

Taki podział będzie stanowił bazę, do której następnie należy przygotować odpowiednie strategie komunikacji.

Zbierz dużo danych o kliencie

 

Pomijając pierwszy cykl życia, a więc klienta potencjalnego, do zaplanowania komunikacji w dalszych etapach potrzeba będzie rozbudowana wiedza. Przed rozpoczęciem marketingu lifecycle, należy bardzo wnikliwie zebrać dane o odbiorcy wiadomości, w tym między innymi:

 

  • wiek i płeć,
  • preferencje zakupowe,
  • które kampanie reklamowe wykazywały się największą skutecznością,
  • szczegóły dotyczące wielkości sprzedaży.

Jak zarządzać cyklem życia klienta w e-commerce?

Tym sposobem dotarliśmy do kluczowego zagadnienia, a więc do zarządzania wiadomościami wysyłanymi do konkretnych użytkowników. Scenariusze komunikacji przygotowujemy sobie dla 4 osobnych grup, o których wspomnieliśmy nieco wcześniej. W poniższej tabeli zaprezentujemy prosty przykład takiego scenariusza, który na pewno rozjaśni nieco ideę tej formy marketingu.

 

Cykl życia klienta
Charakterystyka
Strategia komunikacji
Klient potencjalnyNowo zarejestrowana na stronie osoba, która nie dokonała jeszcze zakupu.To najczęściej atrakcyjna wiadomość powitalna dla nowego użytkownika. To również dobry moment na zaprezentowanie mocnych stron swojego sklepu internetowego. Ponieważ preferencje zakupowe klienta nie są jeszcze znane, formą zachęty może być na przykład drobny rabat na pierwsze zamówienie.
Nowy użytkownikOsoba, która zrealizowała już pierwsze zamówienie w sklepie.Wiadomości mają przede wszystkim zachęcać do dokonania następnego zakupu. Wraz z kolejnymi zamówieniami zbieramy coraz więcej danych o kliencie, mogąc przygotowywać jeszcze lepiej spersonalizowane oferty.
Użytkownik aktywnyKlient regularnie robiący zakupy.Komunikacja ma na celu utrzymanie dobrej współpracy z klientem. Na tym etapie dobrze znane są już preferencje zakupowe użytkownika. Wiadomości powinny mieć więc formę mocno spersonalizowaną, prezentującą oferty ze sklepu idealnie dopasowane do potrzeb.
Klient nieaktywnyOsoba nielogująca się na stronę od dłuższego czasu.Rozpoczęcie spersonalizowanej kampanii reaktywacyjnej. Wysyłanie wiadomości z zachętą do powrotu do sklepu, na przykład w postaci rabatów, darmowych wysyłek czy gratisowych produktów.

 

Wiedza i dobre narzędzia to podstawa sukcesu w e-commerce

 

Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że przygotowanie dobrej strategii marketingu lifecycle dla branży e-commerce wymaga nie tylko dużego doświadczenia, ale także ogromne ilości danych o klientach. Wystarczy jednak skorzystać z platformy Codarius. Wyposażyliśmy ją w nowoczesną funkcjonalność marketing automation. Profesjonalnie przygotowane narzędzia w dużej mierze automatyzują cały proces, zbierają cenne dane o użytkownikach i ułatwiają zarządzanie komunikacją z nimi. Skontaktuj się z nami już dziś. Skutecznie pomożemy w rozwoju każdego sklepu internetowego niezależnie od branży, w której działa.

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Bądź na bieżąco

Newsletter Codarius

Zapisz się do naszego newslettera, a już nigdy nie uciekną Ci najnowsze informacje ze świata e-commerce.

Powiązane

Wybrane dla Ciebie:

Uwidocznienie sklepu internetowego – dlaczego uruchomienie platformy to dopiero początek?

Uwidocznienie sklepu internetowego to proces, który w perspektywie rozwoju firmy jest dużo istotniejszy niż postawienie platformy e-commerce. Nie oznacza to oczywiście, że budowa sklepu internetowego nie jest ważna, natomiast samo jego wdrożenie, choć często zajmuje dużo czasu i pracy, jest jak otwarcie biznesu w piwnicy nie informując nikogo i czekanie na to, aż ktoś nas w niej znajdzie.

Jak zainstalować Google Analytics w Codarius?

Jak zainstalować Google Analytics będąc w Codarius? To proste. Wystarczy założyć bezpłatne konto w Google Analytics, a następnie przesłać nam kod śledzenia, który otrzymasz po wstępnej konfiguracji Analyticsa. Resztą zajmiemy się my.

Release 1.7 – nowe funkcje i moduły

Q3 2020 przyniósł nam wiele nowych projektów oraz wiele nowych modułów. Dla przypomnienia stosujemy w Codarius Continuous Integration (CI), co pozwala nam na codzienne zmiany i aktualizacje. 

Poznaj nasze moduły – program lojalnościowy

Program lojalnościowy to moduł, który pozwoli Ci na utrzymywanie pozytywnych relacji z Twoimi klientami, a jednocześnie wzrost sprzedaży na sklepie, zwiększając liczbę powracających do Ciebie klientów. O tym, w jaki sposób taki program skonfigurować, dowiesz się z poniższego wpisu.

Spodobał Ci się artykuł?

Zapisz się do newslettera, a nie ominie Cię już żadna nowa treść na blogu.