Jaki system ERP wybrać? Podpowiadamy, jakie oprogramowanie pomoże zautomatyzować procesy wewnątrz firmy - Codarius

Jaki system ERP wybrać? Podpowiadamy, jakie oprogramowanie pomoże zautomatyzować procesy wewnątrz firmy

Wybór systemu ERP, to wybór, który rzutuje na pracę niemal każdej zatrudnionej przy sklepie internetowym osoby, a także na to, jakie decyzje biznesowe będziemy podejmować w przyszłości. Dlatego trzeba do niego podejść z głową.

Obniżenie kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa przy jednoczesnym zwiększeniu efektywności pracy i optymalizacji różnych procesów biznesowych. To niewątpliwie główne cele każdego przedsiębiorcy i ich osiągnięcie bardzo ułatwia inwestycja w nowoczesny system ERP. Rozwiązań dostępnych na rynku jest wiele, co z pewnością utrudnia dokonanie wyboru. Dzisiaj więc podpowiemy, jak dobrać oprogramowanie do konkretnej działalności, aby skutecznie zoptymalizować procesy biznesowe.

 

Wybór pomiędzy oprogramowaniem gotowym a dedykowanym

Zacznijmy może na początek od jednego z największych dylematów, przed którym staje każdy przedsiębiorca – a więc oprogramowanie gotowe czy może dedykowane? Systemy ERP dedykowane są po prostu „szyte na miarę”. Poleca się je zazwyczaj dużym przedsiębiorstwom, w tym przede wszystkim takim, w których procesy biznesowe mają unikalny charakter.


Gotowe systemy ERP, do których zalicza się na przykład Comarch, Subiekt GT czy Microsoft Dynamics AX oferują pewnego rodzaju funkcjonalność uniwersalną. Jest to oczywiście oprogramowanie modułowe, w ramach którego możemy dodawać w systemie narzędzia do obsługi między innymi:

 

  • działu produkcji, handlowego czy kadr,
  • magazynu,
  • promocji,
  • wsparcia klienta.

 

Zawsze jednak znajdą się tutaj takie funkcje, których po prostu nigdy się nie wykorzysta. Z drugiej strony gotowe moduły mogą nie posiadać pewnej funkcjonalności, która dla konkretnego przedsiębiorcy byłaby istotna. Gotowe systemy ERP są więc swego rodzaju kompromisem. Ich największą zaletą jest przystępna cena i stosunkowo proste wdrożenie, w tym integracja na przykład ze sklepem internetowym. Poleca się je przede wszystkim mniejszym firmom lub działającym w popularnych branżach.

 

 

Zwróć uwagę na funkcjonalność

Decydując się na dedykowany system ERP, naturalnie całe oprogramowanie zostanie w pełni przygotowane pod Twoje potrzeby. Firma zajmująca się realizacją takiego zamówienia powinna przeprowadzić kompleksowy audyt w przedsiębiorstwie. Tylko w ten sposób można wyszczególnić wszystkie procesy biznesowe, sposób funkcjonowania firmy, jak i jej indywidualne potrzeby.


Jeśli natomiast wybierzesz gotowe już oprogramowanie ERP, powinieneś kierować się przede wszystkim jego funkcjonalnością. Pokażemy to na prostym przykładzie, porównując ze sobą poniżej typowe różnice pomiędzy popularnymi systemami Comarch Optima oraz Comarch ERP XL:

 

Comarch Optima

Comarch ERP XL

Dedykowany firmom mikro i małym usprawnia realizowanie podstawowych procesów biznesowych.

Dedykowany średnim i dużym przedsiębiorstwom dzięki rozszerzeniu funkcjonalności o narzędzia do obsługi firm wielooddziałowych, często o skomplikowanej strukturze wewnętrznej.

Podstawowe moduły do obsługi kadr oraz płac, realizowania sprzedaży online czy generowania raportów i analiz.

<span „>Poza podstawowymi modułami funkcjonalność może być poszerzona między innymi o obsługę klientów, narzędzia dla działu handlowego i zajmującego się promocją czy usprawniające wewnętrzny obieg dokumentów.

System może działać stacjonarnie lub w chmurze danych.

Dodatkowa zaleta w postaci aplikacji mobilnej do obsługi systemu ERP, która daje wygodny dostęp do narzędzi na przykład pracownikom terenowym.

 

Innym przykładem będzie tutaj oprogramowanie Subiekt GT. Kiedy Comarch ma charakter bardziej uniwersalny, Subiekt GT skupia się przede wszystkim na potrzebach firm obracających się w branży handlowej. Chętnie wybierają go więc między innymi sklepy stacjonarne i internetowe, jak również punkty usługowe czy zakłady rzemieślnicze.

 

Profesjonalne wdrożenie i wsparcie techniczne

Nie można zapominać przy tym o suporcie dla całego systemu. Przedsiębiorca musi mieć pełny dostęp do instrukcji oraz porad związanych z obsługą oprogramowania. Jeśli szukasz najnowocześniejszych rozwiązań dla swojej firmy i liczysz na profesjonalne wsparcie przy wyborze oprogramowania, zgłoś się do nas już teraz.

 

W Codarius przygotowaliśmy specjalne pakiety kompleksowej obsługi dla małych i dużych sklepów internetowych, w tym na potrzeby platform korzystających z rozwiązań dedykowanych. Podpowiemy, jaki system ERP wybrać, zaproponujemy własną platformę handlową i zajmiemy się jej integracją z wewnętrznymi systemami firmy.

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Bądź na bieżąco

Newsletter Codarius

Zapisz się do naszego newslettera, a już nigdy nie uciekną Ci najnowsze informacje ze świata e-commerce.

Powiązane

Wybrane dla Ciebie:

e-mail marketing

E-mail marketing – pięć sposobów na to, jak wykorzystać go w Twoim sklepie internetowym

E-mail marketing w dobie wszechobecnych social mediów i nowoczesnych kanałów sprzedaży, jawi się jako starsze i nie do końca doceniane dziecko marketingu internetowego. Mimo tego, wiele sklepów internetowych do dziś korzysta z mailingu, jako formy zwiększenia sprzedaży. I jeśli jest to robione z głową, to maile mogą być rzeczywiście wartościowym narzędziem komunikacji z klientami.

Audyt e-commerce, czyli co powinieneś badać w swoim sklepie internetowym

Dla wielu praca nad sklepem internetowym kończy się na jego wdrożeniu i zleceniu agencji marketingowej prowadzenia reklamy. Niestety – jeśli chcemy poważnie podejść do tematu prowadzenia sklepu internetowego i osiągać sukcesy sprzedażowe, praca nad nim powinna trwać nieprzerwanie. Audyt e-commerce może pomóc w skutecznym prowadzeniu sklepu i wyciąganiu maksimum z jego możliwości.

zwroty i reklamacje w sklepie internetowym

Zwroty i reklamacje w sklepie internetowym

Bez względu na to, jak dobry asortyment posiadasz na swoim sklepie, musisz się liczyć z tym, że prędzej czy później zajdzie konieczność zrobienia zwrotu. Nie jest to koniec świata – ważne aby tymi zwrotami dobrze zarządzać, aby nie być stratnym, a jednocześnie utrzymywać poprawne relacje z klientami.

Spodobał Ci się artykuł?

Zapisz się do newslettera, a nie ominie Cię już żadna nowa treść na blogu.