Poznaj zasady projektowania sklepów internetowych - Codarius

Poznaj zasady projektowania sklepów internetowych

Projektowanie sklepów internetowych to przykład działania, na które składa się wiele elementów związanych z takimi dziedzinami jak UX czy SEO. Jakie są najważniejsze zasady, którymi należy się kierować przy projektowaniu sklepu internetowego? Wyjaśniamy!

Sklep internetowy to nie tylko szansa na dynamiczny rozwój firmy, ale w wielu przypadkach również atrakcyjna forma zarabiania pieniędzy dla tych osób, które z różnych powodów mogą pracować jedynie zdalnie, na przykład kobiety samotnie wychowujące dzieci.

 

Rynek e-commerce w Polsce jest obecnie uznawany za jeden z najdynamiczniej rozwijających się w Europie i pokusa „odkrojenia” tego kawałka tortu dla siebie jest bardzo kusząca. Otwarcie platformy handlowej to jednak nie wszystko. W sieci każdego roku pojawiają się tysiące nowych sklepów, z których ogromna część po krótkim czasie znika na dobre.

 

Skąd taka tendencja? Z nieodpowiedniego podejścia do projektowania platformy, która nie jest konkurencyjna i nie wzbudza dużego zainteresowania. Jak w takim razie powinno wyglądać prawidłowe projektowanie?

 

Wykorzystanie zasad UX podczas projektowania sklepu

W dzisiejszych czasach dla klienta sklepu internetowego najważniejsza jest wygoda, oszczędność czasu oraz łatwość dostępu do interesujących go produktów. Jeśli klient będzie zadowolony z procesu składania zamówienia oraz wyszukiwania produktów, to istnieje ogromna szansa, że powróci w przyszłości, jak i być może będzie sklep polecał innym.

 

W czasie projektowania należy więc kierować się zasadami UX, czyli User Experience, które mają zapewniać klientom przyjemne doświadczenia przy każdym korzystaniu z platformy handlowej. To nie tylko atrakcyjność grafiki oraz przejrzystość interfejsu, ale także prostota obsługi wszystkich narzędzi dostępnych w sklepie.

 

Poszanowanie dla zasad SEO

Każdy projekt sklepu internetowego musi być również przemyślany pod kątem jego pozycjonowania. Korzysta się tutaj z zasad SEO, umiejętnie rozkładając wszystkie informacje na witrynie i programując zgodnie z najnowszymi standardami technologicznymi. To element często niewidoczny na pierwszy rzut oka, ale mający niebagatelny wpływ na wyświetlanie sklepu w popularnych wyszukiwarkach internetowych. Warto pamiętać o tym, że większość klientów zaczyna poszukiwania produktów czy usług właśnie od wpisywania haseł w takich wyszukiwarkach, jak Google.

 

Stosowanie pomysłowych rozwiązań graficznych i analiza konkurencji

W dobie ogromnego zainteresowania handlem internetowym w zasadzie nie istnieje już chyba taka branża, w której nasz sklep internetowy nie miałby konkurencji. Niezależnie od tego, czy sprzedajemy produkty bądź usługi niszowe, czy bardzo popularne, to zawsze przed rozpoczęciem projektowania sklepu konieczne jest wykonanie analizy konkurencji, jak i samego rynku.

 

Badając rynek, możemy w łatwy sposób określić potrzeby naszych potencjalnych klientów, a audyt konkurencji pozwoli nam przede wszystkim na wyszukanie braków w ich ofercie. Kluczem do sukcesu jest innowacyjność, oferowanie klientom takich rozwiązań, których trudno szukać w branży.

 

Pełna analiza zawsze kończy się wykonaniem projektu samego szablonu strony, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami. Tutaj bardzo ważne jest stosowanie innowacyjnych technologii, tworzenie sklepów modnych i responsywnych (zgodnie z technologią RWD).

 

Integracja z innymi systemami

Nowoczesne platformy handlowe muszą być programowane i projektowane w taki sposób, aby dawały one dużą swobodę w integracji sklepu z różnymi narzędziami. Może to być, chociażby integracja z:

 

  • porównywarkami cenowymi;
  • atrakcyjnymi systemami płatności;
  • narzędziami do śledzenia przesyłek;
  • firmowymi systemami ERP;
  • popularnymi platformami aukcyjnymi.

 

Trzymanie się zasad gwarantujących bezpieczeństwo klientom

Podczas projektowania sklepu należy również brać pod uwagę wszystkie zasady bezpieczeństwa danych klientów. Dotyczy to przede wszystkim zgodności z zasadami RODO, jak i stosowania odpowiednich systemów zabezpieczeń, dzięki którym można zgłosić stronę do GIODO. Użytkownicy sklepu muszą mieć pewność, że ich dane osobowe są w pełni bezpieczne i mogą bez obaw składać zamówienia.

 

To oczywiście tylko kilka podstawowych zasad projektowania sklepów internetowych, o których więcej można dowiedzieć się na stronie codarius.com. Tylko pozostawienie tego zadania w rękach profesjonalistów daje nam ogromną szansę na prawdziwy sukces w branży e-commerce.

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Bądź na bieżąco

Newsletter Codarius

Zapisz się do naszego newslettera, a już nigdy nie uciekną Ci najnowsze informacje ze świata e-commerce.

Powiązane

Wybrane dla Ciebie:

e-mail marketing

E-mail marketing – pięć sposobów na to, jak wykorzystać go w Twoim sklepie internetowym

E-mail marketing w dobie wszechobecnych social mediów i nowoczesnych kanałów sprzedaży, jawi się jako starsze i nie do końca doceniane dziecko marketingu internetowego. Mimo tego, wiele sklepów internetowych do dziś korzysta z mailingu, jako formy zwiększenia sprzedaży. I jeśli jest to robione z głową, to maile mogą być rzeczywiście wartościowym narzędziem komunikacji z klientami.

Audyt e-commerce, czyli co powinieneś badać w swoim sklepie internetowym

Dla wielu praca nad sklepem internetowym kończy się na jego wdrożeniu i zleceniu agencji marketingowej prowadzenia reklamy. Niestety – jeśli chcemy poważnie podejść do tematu prowadzenia sklepu internetowego i osiągać sukcesy sprzedażowe, praca nad nim powinna trwać nieprzerwanie. Audyt e-commerce może pomóc w skutecznym prowadzeniu sklepu i wyciąganiu maksimum z jego możliwości.

zwroty i reklamacje w sklepie internetowym

Zwroty i reklamacje w sklepie internetowym

Bez względu na to, jak dobry asortyment posiadasz na swoim sklepie, musisz się liczyć z tym, że prędzej czy później zajdzie konieczność zrobienia zwrotu. Nie jest to koniec świata – ważne aby tymi zwrotami dobrze zarządzać, aby nie być stratnym, a jednocześnie utrzymywać poprawne relacje z klientami.

Spodobał Ci się artykuł?

Zapisz się do newslettera, a nie ominie Cię już żadna nowa treść na blogu.