Rekomendacje w e-commerce – siła marketingu w 2019 roku - Codarius

Rekomendacje w e-commerce – siła marketingu w 2019 roku

Rok do roku marketing - zwłaszcza ten internetowy - się zmienia. W Codarius staramy się być na bieżąco z nowinkami, dlatego dziś chcielibyśmy podpowiedzieć Wam, jakie trendy w marketingu szykują się na 2019 rok.

Wartość rynku e-commerce w Polsce systematycznie rośnie. W 2017 roku wartość sprzedaży detalicznej oscylowała w granicach 46 milionów złotych, a prognozuje się, że w roku 2018 przekroczyła próg 50 milionów złotych. Warto tutaj dodać, że w 2013 roku, ledwie 5 lat temu, kwotę szacowało się na około 22 miliony złotych, a więc w tak krótkim czasie doszło do jej podwojenia. Co więcej, w roku 2017 około 14,3 miliona osób, z 26.5 milionów wszystkich polskich internautów, chociaż raz kupiło coś online. Nic więc dziwnego, że firmy coraz więcej inwestują w e-commerce i dlatego przyjrzymy się, jakie trendy marketingowe czekają nas w roku 2019.

 

Automatyzacja dalej będzie się rozwijała

Zbieranie danych o klientach od dawna stanowiło trzon funkcjonowania praktycznego każdego sklepu internetowego i to na ich podstawie planuje się strategię związaną z marketingiem. Efektywność wykorzystania tych danych nie była jednak zbyt wysoka, gdyż za zarządzanie nimi był odpowiedzialny człowiek, którego zdolności analityczne są w pewien sposób ograniczone.

 

Problem ten rozwiązuje dzisiaj specjalne oprogramowanie do sklepu internetowego, skrypty automatyzujące wiele procesów, które upowszechniły się jakiś czas temu i obecnie obserwujemy ich dynamiczny rozwój. Okazały się one rewolucyjnym narzędziem zmniejszającym koszty związane z marketingiem, przy jednoczesnym zwiększaniu efektywności reklamy. Tego typu rozwiązania e-commerce, to między innymi:

 

  • systemy identyfikujące użytkowników;
  • automaty reagujące na porzucone przez klientów koszyki zakupowe;
  • zachęty w postaci spersonalizowanych rekomendacji zakupowych czy wyświetlanie produktów popularnych pośród innych klientów;
  • narzędzia do segmentacji użytkowników.

 

Wszystkie te dedykowane rozwiązanie e-commerce stale się rozwijają i na pewno to one będą odgrywały najważniejszą rolę również w roku 2019.

 

Chatboty stają się powoli standardem

Z automatyzacją bardzo mocno związane są chatboty, które w ostatnim czasie cieszą się niesłychaną wręcz popularnością. Wszystko zaczęło się mniej więcej 2 lata temu. Pierwsze skrypty tego typu były stosowane przede wszystkim przez światowych gigantów e-commerce, głównie z racji ogromnych kosztów wdrożenia tej technologii. Chatboty to w pewnej mierze sztuczna inteligencja. Jej ogromna popularność i stały rozwój przyczyniły się do znacznego spadku kosztów wdrożenia, przez co narzędzie coraz częściej widzimy również na stronach średnich, a nawet małych sklepów.

 

To nic innego jak zautomatyzowana obsługa klienta. Jak pokazują statystyki, większość klientów oczekuje dzisiaj od sklepu sprawnego kontaktu, a chatbot jest dostępny 24 godziny na dobę i 365 dni w roku. Rozwój skryptów przyczynia się nie tylko do stale rosnącej bazy zapytań. To również coraz wyższy poziom interakcji, nierzadko nieodbiegający od tego, jak może być prowadzona rozmowa między klientem a prawdziwym konsultantem.

 

 

Chcesz zyskać popularność? Stań się mobilny!

Tak, rok 2019 na pewno będzie jeszcze mocniejszą kontynuacją trendu dopasowywania sklepów internetowych do urządzeń mobilnych. Konstrukcja platform, a w zasadzie ich charakter, wciąż sprawia spore problemy w dopasowywaniu do standardów UX. Rozwiązania nadal nie w każdym przypadku są przejrzyste i przyjazne użytkownikowi, ale ich dobra optymalizacja jest już tylko kwestią czasu.

 

 

Dlaczego jest to tak istotne? Wszystkie strony zmierzają dzisiaj w stronę rozwiązań RWD, a więc responsywnych, dopasowujących się do urządzenia, na którym są wyświetlane. Smartfony są tanie i łatwo dostępne, a internet mobilny kosztuje już naprawdę grosze. Surfowanie po sieci na urządzeniach mobilnych jest więc standardem, który mocno dotyka również branżę e-commerce. Czy wiecie, że blisko 97% użytkowników smartfonów sprawdza oferty sklepowe właśnie w swoich komórkach? Do tego około 40% z nich robi zakupy z wykorzystaniem swojego telefonu. To chyba najlepiej pokazuje, dlaczego branża e-commerce musi zacząć podążać za trendem na mobilne korzystanie z internetu.

 

Jak widać, w dzisiejszych czasach gwarantem sukcesu w e-handlu jest już nie tylko dobra oferta czy ciekawa reklama, ale także wykorzystanie nowoczesnych technologii. Warto być z nimi na bieżąco i unowocześniać swoje platformy, aby przyciągać do siebie nowych klientów.

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Bądź na bieżąco

Newsletter Codarius

Zapisz się do naszego newslettera, a już nigdy nie uciekną Ci najnowsze informacje ze świata e-commerce.

Powiązane

Wybrane dla Ciebie:

e-mail marketing

E-mail marketing – pięć sposobów na to, jak wykorzystać go w Twoim sklepie internetowym

E-mail marketing w dobie wszechobecnych social mediów i nowoczesnych kanałów sprzedaży, jawi się jako starsze i nie do końca doceniane dziecko marketingu internetowego. Mimo tego, wiele sklepów internetowych do dziś korzysta z mailingu, jako formy zwiększenia sprzedaży. I jeśli jest to robione z głową, to maile mogą być rzeczywiście wartościowym narzędziem komunikacji z klientami.

Audyt e-commerce, czyli co powinieneś badać w swoim sklepie internetowym

Dla wielu praca nad sklepem internetowym kończy się na jego wdrożeniu i zleceniu agencji marketingowej prowadzenia reklamy. Niestety – jeśli chcemy poważnie podejść do tematu prowadzenia sklepu internetowego i osiągać sukcesy sprzedażowe, praca nad nim powinna trwać nieprzerwanie. Audyt e-commerce może pomóc w skutecznym prowadzeniu sklepu i wyciąganiu maksimum z jego możliwości.

zwroty i reklamacje w sklepie internetowym

Zwroty i reklamacje w sklepie internetowym

Bez względu na to, jak dobry asortyment posiadasz na swoim sklepie, musisz się liczyć z tym, że prędzej czy później zajdzie konieczność zrobienia zwrotu. Nie jest to koniec świata – ważne aby tymi zwrotami dobrze zarządzać, aby nie być stratnym, a jednocześnie utrzymywać poprawne relacje z klientami.

Spodobał Ci się artykuł?

Zapisz się do newslettera, a nie ominie Cię już żadna nowa treść na blogu.