Własna fotografia produktowa czy zdjęcia katalogowe? Co umieszczać na stronie? - Codarius

Własna fotografia produktowa czy zdjęcia katalogowe? Co umieszczać na stronie?

Czy warto inwestować w zdjęcia produktowe w sklepie internetowym? Naszym zdaniem tak. O tym, dlaczego tak jest chcielibyśmy opowiedzieć w naszym najnowszym wpisie.

Kiedyś, by coś sprzedać, wystarczyło tylko posiadać towar lub choćby zapewnić o jego posiadaniu. Transakcje barterowe nie wymagały szczególnej oprawy, a potrzebny towar – reklamy. Dziś, przy dużej konkurencji w niemalże każdej branży, bez odpowiedniego przedstawienia swojej oferty i ukazania usług lub produktów z najlepszych stron, są małe szanse na to, by zainteresować potencjalnych klientów oraz coś sprzedać.

 

Obraz wart więcej niż…

Jednym z elementów wpływających na decyzję konsumenta, są obrazy, które zastanie w sklepie internetowym. Potencjalny klient jest wzrokowcem, dlatego już sama konstrukcja sklepu oraz jego wygląd mają ogromny wpływ na to, czy użytkownik będzie chciał w sklepie zostać i dokonać zakupu na platformie. Tym, co przyciąga uwagę, są również zdjęcia produktów. Konsument trafił do wybranego sklepu nieprzypadkowo – poszukuje konkretnego produktu. Wchodząc na stronę, na której ów produkt się znajduje, nawet w dobrej cenie, ale bez udostępnionych zdjęć, konsument nie zainteresuje się, a co więcej, może przestraszyć się, że oferta nie jest prawdziwa, a zamiast nowego, opcjonalnie zamówionego telefonu, otrzyma w kartoniku cegłę.

 

Wiarygodność firmy

Uniwersalną wartością, która nigdy nie wyjdzie z mody, jest prawda. Nic dziwnego, że współcześni klienci jej oczekują. Wielu z nich ma coraz więcej odwagi, chęci oraz czasu na to, by dochodzić swoich praw, poprzez odsyłanie towaru lub zgłaszanie reklamacji. Konsumenci już nie chcą być manipulowani – oczekują prawdy i przedstawienia towaru w takim stanie, w jakim rzeczywiście go dostaną. Nie ma sensu wstawiać pięknych zdjęć produktów, które w rzeczywistości wyglądają zupełnie inaczej. Nie chodzi o udostępnianie amatorskich zdjęć, a o wykonanie profesjonalnych – ale jednocześnie prawdziwych zdjęć. Jest duża różnica pomiędzy umiejętnym wyeksponowaniem zalet danego towaru i zrobieniem profesjonalnego zdjęcia a wstawieniem zdjęcia pięknie prezentujących się produktów, które w rzeczywistości wykonane są z gorszych, pod względem jakości, materiałów. Chcąc zdobyć zaufanie klientów oraz uwiarygodnić swoją ofertę, przez co można mieć dużą przewagę nad konkurencją, warto udostępniać zdjęcia produktów wykonane „na własną rękę” – jednak najlepiej w tej kwestii zgłosić się do profesjonalnego fotografa specjalizującego się w zdjęciach produktowych.

 

 

Zdjęcia z katalogów na stronie

Udostępnianie fotografii produktów z katalogów jest dobrym i oczywiście powszechnie wykorzystywanym pomysłem. Warto jednak pamiętać, że przy takim zabiegu należy uzyskać zgodę na wykorzystanie zdjęć produktu od producenta. Dobrym rozwiązaniem jest uzyskanie takiej zgody oraz udostępnianie zdjęć z katalogu na stronie i dodatkowo wstawaniem zdjęć produktów wykonanych w ramach swojej działalności. Wówczas konsument będzie mógł zobaczyć produkty w różnej oprawie: tradycyjnie, na białym lub czarnym tle, albo w ciekawej scenerii.

 

Przykładem jest strój kąpielowy ułożony na drewnianej powierzchni, w towarzystwie okularów przeciwsłonecznych, muszelek, kapelusza słomkowego czy roślin. Oryginalne zaprezentowanie produktów to duży plus – w katalogu od producenta towar będzie przedstawiony w czystej postaci. We wspomnianej branży odzieżowej dobrym pomysłem jest także zaprezentowanie ubrań na modelach, dzięki czemu potencjalny klient może wyobrazić sobie, jak on wyglądałby w przykładowym ubraniu. Co więcej, warto wiedzieć, że twarze na zdjęciach przyciągają uwagę użytkowników, przez co te produkty, które zostały zaprezentowane na modelach, są chętniej kupowane, niż te, którym wykonano proste zdjęcie na białym tle.

 

Przy wstawianiu zdjęć na stronę warto zadbać o ich wysoką jakość, poprawne wykonanie oraz oryginalność. Nawet najlepszy produkt bez zdjęcia ma małe szanse na sprzedaż, natomiast dobre zdjęcie może zachęcić potencjalnego klienta do dokonania zakupów.

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Bądź na bieżąco

Newsletter Codarius

Zapisz się do naszego newslettera, a już nigdy nie uciekną Ci najnowsze informacje ze świata e-commerce.

Powiązane

Wybrane dla Ciebie:

e-mail marketing

E-mail marketing – pięć sposobów na to, jak wykorzystać go w Twoim sklepie internetowym

E-mail marketing w dobie wszechobecnych social mediów i nowoczesnych kanałów sprzedaży, jawi się jako starsze i nie do końca doceniane dziecko marketingu internetowego. Mimo tego, wiele sklepów internetowych do dziś korzysta z mailingu, jako formy zwiększenia sprzedaży. I jeśli jest to robione z głową, to maile mogą być rzeczywiście wartościowym narzędziem komunikacji z klientami.

Audyt e-commerce, czyli co powinieneś badać w swoim sklepie internetowym

Dla wielu praca nad sklepem internetowym kończy się na jego wdrożeniu i zleceniu agencji marketingowej prowadzenia reklamy. Niestety – jeśli chcemy poważnie podejść do tematu prowadzenia sklepu internetowego i osiągać sukcesy sprzedażowe, praca nad nim powinna trwać nieprzerwanie. Audyt e-commerce może pomóc w skutecznym prowadzeniu sklepu i wyciąganiu maksimum z jego możliwości.

zwroty i reklamacje w sklepie internetowym

Zwroty i reklamacje w sklepie internetowym

Bez względu na to, jak dobry asortyment posiadasz na swoim sklepie, musisz się liczyć z tym, że prędzej czy później zajdzie konieczność zrobienia zwrotu. Nie jest to koniec świata – ważne aby tymi zwrotami dobrze zarządzać, aby nie być stratnym, a jednocześnie utrzymywać poprawne relacje z klientami.

Spodobał Ci się artykuł?

Zapisz się do newslettera, a nie ominie Cię już żadna nowa treść na blogu.